top of page

Rädslans källa finns i framtiden

ree

”Rädslans källa är i framtiden, och en person som befrias från framtiden har inget att frukta.” – Milan Kundera



De flesta av våra rädslor uppstår inte i nuet, utan i våra föreställningar om vad som kan komma. Vi oroar oss för möten som ännu inte ägt rum, för ord som ännu inte sagts, för förluster som kanske aldrig inträffar. Rädslan blir som en skugga vi själva kastar framför oss.



I stunden här och nu är hotet ofta frånvarande. Just nu sitter vi, andas, lever – utan att något verkligt farligt händer. Men våra tankar springer iväg i förväg och målar upp scenarier som skapar oro, ångest och handlingsförlamning.



Kunderas ord påminner oss om en befrielse: när vi släpper taget om framtiden, försvinner också mycket av rädslan. Det betyder inte att vi ska sluta planera eller tänka framåt. Men det betyder att vi inte behöver låta framtidens fantasier diktera vårt nuvarande tillstånd.



Ett sätt att påminna sig om detta är frågan: ”Vart har du fötterna?”


Svaret är alltid: här. Det hjälper oss att landa i kroppen och återvända till nuet. När vi märker våra fötter mot marken, andningen i kroppen, blir det lättare att låta framtiden vila och släppa taget om rädslan.



Att vara närvarande innebär att möta livet som det är – inte som vi fruktar att det ska bli. I den närvaron blir vi mer fria, mer levande, och mindre bundna av rädslans kedjor.

 
 

Follow

  • Facebook

Contact

Address

luntmakargatan 52 Stockholm Sweden krister@post.com

Mobil 0730 600 352

©2017 BY KRISTER SVENSSON-COACH, TERAPEUT,. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM

bottom of page